BOSZORKÁNY ÚJÉV VAGYIS HALLOWEEN!!!!
2005.10.25. 17:54
Mindenszentek előestéjéről van szó, ami angolul "All Hallows Eve".
Ennek összevont és némileg torzult alakja a Halloween. Maga az ünnep azonban feltételezhetően jóval időszámításunk előttről, még a kelták idejéből származik. Október 31-re esett ugyanis a nyár és tél fordulója (ezt a két évszakot különböztetették meg akkoriban), és ez volt a kelta újév napja (Samhain). A középkori boszorkányok különféle ünnepeinek egyike az úgynevezett „boszorkány-szombat” vagy „fekete-szombat” (Black Sabbath) volt, ami október 31-ére esett. A mai kor Halloween-partijainak legtöbb kelléke, például a fekete macska, a söprűnyél, a mágikus varázsigék ennek a fekete-szombatnak a termékei.
A régi kelták (akik akkoriban a mai Nagy-Britannia és Franciaország északi részén éltek) úgy tartották, hogy mindazok, akik az előző évben meghaltak, ezen a napon visszajönnek az élők közé, mégpedig azért, hogy beleköltözzenek valakinek a testébe. Hitük szerint az idő és a tér törvényei ekkor nem voltak érvényesek, ezért az élők és a holtak világa egy napra egyesült. Amondakör szerint a Tél Istene a Földre látogat és egy igen hűvös és kellemetlen évszakkal ajándékozza meg a halandókat. A hosszú és fagyos téli esték kitűnő alkalmat nyújtottak arra, hogy a kelták hátborzongató történeteket találjanak ki szellemekről, kísértetekről, reszketve bolyongó lelkekről.
Hogy elriasszák a holtak szellemeit, az élők mindenféle trükköket találtak ki. A házaikban eloltották a tüzet, hogy azok hidegnek és barátságtalannak tűnjenek. Ők maguk pedig ijesztő ruhákba öltöztek, és nagy zajt csapva járták be a környéket, hogy elijesszék a szellemeket. A tűz kioltásához kapcsolódó másik magyarázat szerint ezen a napon a közép-írországi Usinachból hozták el a druidák (a kelták "papjai") szent tüzének lángját, és ezzel gyújtották meg újra a házakban a tüzet.
|